איך לטפל במחשבות טורדניות?

בשנים האחרונות גדלה המודעות לכך שיש שלל תופעות התנהגותיות שמשבשות את שגרת החיים של אנשים ויוצרת בעיות חברתיות. יכול להיות שזה אחד מסממני החיים המודרניים המלחיצים שמציבים אתגרים מאוד לא סבירים וקשים להשגה בפני אנשים נורמטיביים, ויכול להיות שמדובר בקריסה בגלל משברים עולמיים שמשפיעים כמו הקורונה, בעיות כלכלה ומגמות עולמיות.

אבל דבר אחד ברור – האתגרים שעומדים בפני אנשי המקצוע שמטפלים בבריאות הנפש של המטופלים שלהם מחייבים חשיבה מחודשת גם על דרכי הטיפול והפתרונות שאפשר להציע לאנשים כאלה. בין היתר, מחשבות טורדניות מתווספות לתופעות אחרות כמו חרדת נטישה, חרדה חברתית, פוביות שונות ועוד תופעות שנהוג היום לראות בהן בעיה קוגניטיבית שאפשר לטפל בה בצורות אחרות, לאו דווקא באמצעות תרופות.

למה חשוב לדעת על שיטות טיפול שונות?

בזמנו, לא היה אפשר כמעט לחשוב על צורת טיפול אחרת מלבד טיפול פסיכולוגי קונבנציונלי שנמשך שנים, או טיפול בעזרת תרופות פסיכיאטריות שמשפיעות על ההתנהגות. זה עדיין קיים כמובן, למי שנזקק לזה, אבל עם הזמן ועם התרחבות מנעד התופעות הקוגניטיביות החורגות מהשגרה נוצר צורך להתאים פתרונות טיפוליים גם לדרגות חומרה שונות, מהקלה עד הכבדה.

לדרגות שונות מתאימים טיפולים שונים ולכן החלו לחשוב גם על טיפולים לא שמרניים ולא קונבנציונליים לבעיות שהן בבירור תלויות הקשר חברתי וסביבתי. כלומר, באותה סביבה אפשר גם למצוא את הכלים שיכולים לסייע להתגבר על חרדות שונות או מחשבות טורדניות, על ידי הסחת דעת והגברת השליטה העצמית של כל אחד בעצמו.

השיטות הלא קונבנציונליות המועדפות

שיטות טיפול קוגניטיביות מעבירות את השליטה בבעיה לידי המטופל, בהנחה שאם הוא יוצר את התגובה ההתנהגותית כתוצאה מתגובה רגשית למחשבה או אמונה מגבילה כלשהי, הוא גם זה שיוכל לשנות את התגובה כשישנה את אותה מחשבה. כך, נותנים לו כלים מסוימים להתייחס למחשבות שלו, להיות מודע להן יותר וגם להתחיל לשנות את התפיסה שלו לגבי העולם שסובב אותו. זה יכול לקרות באמצעות מדיטציה שתגביר אצלו את הקשב הפנימי לעצמו ולסביבה ולטריגרים שהיא מפעילה אצלו, או להחזיר לידיו שליטה בתופעת מחשבות טורדניות שמהן הוא סובל. 

טיפול ללא שיפוט

בניגוד למה שהוא מקבל מהסביבה כתגובה, טיפולים כאלה אינם שיפוטיים ואינן מדרגים את ההתנהגות שלו או את מידת ההצלחה שלו. כך שאם צריך, מוסיפים לטיפולים כאלה לא רק שינוי התנהגותי נדרש אלא גם תרופות ושיחות כדי להבין טוב יותר כיצד הוא יכול להפסיק את המחשבות האלה ולנהל שגרה בריאה.