כיצד טיפול בעזרת בעלי חיים יכול לעזור לילדים עם צרכים מיוחדים להשתלב בחברה

כיצד טיפול בעזרת בעלי חיים יכול לעזור לילדים עם צרכים מיוחדים להשתלב בחברה

ניתן להשתמש בטיפול בעזרת בעלי חיים כדי לסייע לילדים עם צרכים מיוחדים להשתלב בחברה. הוכח כי אינטראקציות עם בעלי חיים מפחיתות מתח, חרדה ודיכאון. טיפול בעזרת בעלי חיים יכול גם לחזק את המערכת החיסונית ומוריד לחץ דם. טיפול זה משמש לאנשים הסובלים מהפרעה בספקטרום האוטיסטי (ASD), טראומה או התמכרות. בעלי חיים הם המטפלים המושלמים מכיוון שהם לא שיפוטיים ומציעים אהבה ללא תנאי.

מחקרים שנעשו לאחרונה הראו כי טיפול בעזרת בעלי חיים יכול להיות יעיל בשיפור ההתפתחות החברתית והרגשית של ילדים הסובלים מאוטיזם. זו הסיבה שבתי ספר מסוימים ברחבי העולם החלו להציג טיפול מסוג זה כדרך לסייע לילדים אלה להשתלב בחברה.

כפי שמתברר, "הוכח כי ליטוף כלב מפחית את רמות הורמוני הלחץ ומעלה את רמות האוקסיטוצין, הקשור לאושר והקשר חברתי" (המכון הלאומי). ניתן לראות באינטראקציה בין בני אדם ובעלי חיים הזדמנות למורים ולהורים ללמד את ילדיהם על כללי האינטראקציה החברתית.

תוצאות מרשימות ממחקרים

הוכח שהתערבויות בעזרת בעלי חיים עוזרות לילדים עם צרכים מיוחדים להשתלב בחברה. מחקרים הראו כי אינטראקציה עם בעלי חיים יכולה להגביר את הכישורים החברתיים של הילד, לקדם ביצועים אקדמיים טובים יותר ולהגביר את הביטחון העצמי שלו. על מנת להצליח, יש ליישם התערבויות בעזרת בעלי חיים מוקדם ככל האפשר ולהימשך זמן רב. לילד צריכה להיות גישה לחיה באופן קבוע ולבלות מספיק זמן באינטראקציה איתם על מנת שיוכל לחוות את היתרונות של ההתערבות.

טיפול בעזרת בעלי חיים יכול לסייע בשיפור הכישורים החברתיים והרגשיים של ילדים ולהפחתת תסמיני דיכאון וחרדה. הוא גם סבור כי טיפול בעזרת בעלי חיים יכול לסייע לילדים הסובלים מאוטיזם על ידי סיוע להם ללמוד כיצד ליצור קשר עין, לקרוא הבעות פנים, לשפר את טווח הקשב שלהם ולשים לב לרמזים מילוליים.

כמו כן, טיפול בעזרת בעלי חיים יכול לעזור לילדים להתמודד עם מצבי לחץ. חלק מהיתרונות כוללים הפחתת מתח, שיפור הכישורים החברתיים והגברת ההערכה העצמית. השימוש בבעלי חיים בטיפול אינו מושג חדש. ישנם מספר מחקרים המראים כי בעלי חיים יכולים לשפר את בריאות הנפש ולהפחית חרדה בקרב מטופלים.

טיפולים בעזרת מגוון סוגים של בעלי חיים

כמה בעלי חיים כמו כלבים, סוסים וציפורים משמשים לטיפול בילדים מכיוון שהם מספקים אהבה ותמיכה ללא תנאי. בעלי החיים מסייעים בפיתוח מערכות יחסים אנושיות באמצעות טבעם המשובב. 

ילדים עם צרכים מיוחדים מתקשים לרוב להשתלב בחברה. הם עלולים להתמודד עם קשיים כגון היפראקטיביות, הפרעת קשב ואוטיזם. בעזרת טיפול בעזרת בעלי חיים, הם יכולים לקבל את החיבה והטיפול הדרושים להם כדי להרגיש בנוח יותר ולפתח מיומנויות שיעזרו להם בחברה.

טיפול בעזרת בעלי חיים אינו מוגבל רק לכלבים וסוסים – יש אנשים שמשתמשים גם בציפורים. סוג החיה בה משתמשים צריך להיות תלוי בצרכי הפרט – למשל לא צריך לתת למי שחושש מכלבים כלב לעבוד איתו. הוכח כי טיפול בעזרת בעלי חיים מסייע לאנשים עם צרכים מיוחדים להשתלב בחברה טוב יותר מאשר בלעדיה.

בשיתוף: עמותת עלה

נעמה קינן

נעמה קינן

גננת חינוך מיוחד, מנהלת גן משולב, בעלת תואר ראשון בהתמחות של חינוך מיוחד. נשואה ואמא לשלושה. עובדת במשך שנים בשיתוף פעולה עם מטפלים רגשיים מכל ההתמחויות.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

כל מה שצריך לדעת על טיפול CBT

בתחום הטיפולים לנפש יש כמה שיטות ואסכולות שמכתיבות שיטות טיפול שונות. אחת מהן היא טיפול CBT, שפירושה טיפול קוגניטיבי התנהגותי. מדובר בשיטת

איך לטפל במחשבות טורדניות?

בשנים האחרונות גדלה המודעות לכך שיש שלל תופעות התנהגותיות שמשבשות את שגרת החיים של אנשים ויוצרת בעיות חברתיות. יכול להיות שזה אחד

  • הירשמו לייעוץ עם
    מטפל מומחה: